Spec.
Minimum Capacity: 1000mAh
Configuration: 2S1P / 7.4v / 2Cell
Constant Discharge: 20C
Peak Discharge (10sec): 30C
Pack Weight: 59g
Pack Size: 72 x 34 x 14mm
Charge Plug: JST-XH
| Kategori | Battery Lipo |
| Di lihat | 1771 kali |
| Berat(/pcs) | 0.1 Kg |
| Harga | Rp 190.000 |
Spec.
Minimum Capacity: 1000mAh
Configuration: 2S1P / 7.4v / 2Cell
Constant Discharge: 20C
Peak Discharge (10sec): 30C
Pack Weight: 59g
Pack Size: 72 x 34 x 14mm
Charge Plug: JST-XH
| Nama Barang | Battery lipo Turnigy Multistar 5200mAh 3S 10-20C |
| Harga | Rp 825.000 |
| Nama Barang | Battery Lippo Haiyin 3Cell 1800Mah |
| Harga | Rp 250.000 |
| Nama Barang | Battery lipo Turnigy 3000mAh 3S 20C |
| Harga | Rp 450.000 |
| Nama Barang | Turnigy 9XR Safety Protected 3s 2200mAh 1.5C Transmitter Pack |
| Harga | Rp 375.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo Turnigy 2650mAh 3S 1C LLF Tx Pack (Futaba/JR) |
| Harga | Rp 360.000 |
| Nama Barang | Battery lipo Turnigy 5000mAh 4S 25C |
| Harga | Rp 930.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo 1800mAh 2S 20C |
| Harga | Rp 270.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo 1000Mah 3 Cell (Merk Haiyin) |
| Harga | Rp 185.000 |