Spec.
Minimum Capacity: 1000mAh
Configuration: 2S1P / 7.4v / 2Cell
Constant Discharge: 20C
Peak Discharge (10sec): 30C
Pack Weight: 59g
Pack Size: 72 x 34 x 14mm
Charge Plug: JST-XH
| Kategori | Battery Lipo |
| Di lihat | 1770 kali |
| Berat(/pcs) | 0.1 Kg |
| Harga | Rp 190.000 |
Spec.
Minimum Capacity: 1000mAh
Configuration: 2S1P / 7.4v / 2Cell
Constant Discharge: 20C
Peak Discharge (10sec): 30C
Pack Weight: 59g
Pack Size: 72 x 34 x 14mm
Charge Plug: JST-XH
| Nama Barang | Battery Lipo Turnigy 2650mAh 3S 1C LLF Tx Pack (Futaba/JR) |
| Harga | Rp 360.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo 2200mah 2S 20C |
| Harga | Rp 285.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo 1000Mah 3 Cell (Merk Haiyin) |
| Harga | Rp 185.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo Turnigy 1450mAh 3S 11.1v Transmitter Pack |
| Harga | Rp 270.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo Turnigy 1300mAh 2S 20C |
| Harga | Rp 230.000 |
| Nama Barang | Battery Lipo 1800mAh 2S 20C |
| Harga | Rp 270.000 |
| Nama Barang | Battery lipo Turnigy 5000mAh 3S 25C Lipo Pack |
| Harga | Rp 780.000 |
| Nama Barang | Battery lipo Turnigy 3000mAh 3S 20C |
| Harga | Rp 450.000 |